|1400/09/16 - 16 آذر 1400
کد خبر : 56908 اردیبهشت 1399اجتماعی

به مناسبت روز شوراها؛

شمشيربند: فعاليت شوراها ، فرهنگ كار جمعي را ارتقاء بخشيد

نهم ارديبهشت سالروز تشكيل نهاد شورا است . در واقع بلافاصله پس از پيروزي انقلاب اسلامي ، بحث تشكيل شوراها مورد تاكيد معمار بزرگ انقلاب حضرت امام (ره) قرار گرفت و بر همين اساس در قانون اساسي جمهوري اسلامي هم تشكيل اين نهاد پيش بيني گرديد اما با يك وقفه تقريبا بيست ساله عملياتي شد .

 


يعني در تاريخ هفتم اسفند سال 1377 انتخابات اولين دوره شوراهاي اسلامي شهر و روستا در سراسر كشور برگزار شد و در تاريخ نهم ارديبهشت سال 1378 ، شوراي اول كارش را شروع كرد و بنابراين 9 ارديبهشت در تقويم رسمي كشور به عنوان روز شوراها نامگذاري شده است.اين مطلب را عليجان شمشيربند رئيس شوراي اسلامي شهر ساري عنوان نمود .

به گزارش روابط عمومي شوراي اسلامي شهر ساري ، شمشيربند كه به مناسبت فرارسيدن روز شوراها سخن مي گفت ، ادامه داد : فلسفه تشكيل نهاد مردمي شورا در فصل هفتم قانون اساسي مشخص شده است . در اين فصل ، اصول يكصدم تا يكصد و ششم به شوراها ، هدف از تشكيل اين نهاد و حدود اختيارات آن اختصاص دارد .
وي افزود : بر اساس اصل يكصدم قانون اساسي ، شوراها براي پيشبرد سريع برنامه هاي اجتماعي ، اقتصادي ، فرهنگي ، عمراني ، بهداشتي ، آموزشي و ساير امور رفاهي از طريق همكاري مردم و با توجه به مقتضيات محلي شكل گرفته اند و اصل يكصد و سوم نيز تصريح دارد همه استانداران ، فرمانداران ، بخشداران ، و ساير مقامات كشوري كه از طرف دولت تعيين مي شوند ، در حدود اختيارات شوراها ملزم به رعايت تصميمات آنها هستند .

رئيس شوراي اسلامي شهر ساري اظهار كرد : شوراها به عنوان مجالس محلي داراي وظايف پارلماني هستند كه در مقياس محلي انجام مي شود . به عبارت ديگر وظايف ذاتي شوراها ، تصميم گيري و نظارت هست و حدود اين تصميم گيري و نظارت نيز در قانون پيش بيني شده است .

وي گفت : اكنون بيست و يك سال از عمر فعاليت نهاد شورا در كشورمان گذشته و اين نهاد ، دوره پنجم فعاليت خود را سپري مي كند . به نظرم در كنار همه دستاوردهايش ، باعث ارتقاء و رشد فرهنگ كار جمعي در كشور شد . بنده با حدود هفت سال سابقه عضويت در شورا كه قريب به نيمي از اين مدت ، رياست مجموعه را عهده دار بودم و به همين مناسبت با همه شوراهاي مراكز استانها و كلان شهر هاي كشور ارتباط دارم و آشنا هستم ، عرض ميكنم كه در اين دو دهه شوراها يك روند رو به تكاملي را طي كردند و هر دوره بهتر و موثر تر  از دوره ماقبل عمل كردند ضمن اينكه در خلال اين سالها بسياري از اجزاي نهاد شورا شكل گرفته و خوشبختانه به يك نهاد منسجم و تاثير گذار در پيشبرد امور كشور تبديل شده است تا جايي كه به واسطه شورايعالي استانها ميتواند طرح و لايحه به دولت و مجلس بدهد .

شمشيربند خاطر نشان كرد : شوراي اسلامي شهر ساري هم در اين بيست و يك سال روند رو به رشدي را طي نموده است . در شوراي چهارم كه بنده هم حضور داشتم ، اين شورا بنا به اذعان كارشناسان و مردم قدرشناس ما ، درخشش خوبي داشته و با تصويب بيش از 500 طرح بزرگ و كوچك كه اكثر قريب به اتفاق آنها عملياتي شد ، نقش بسزايي در تحولات عمراني مركز استان ايفا كرد .

وي اضافه كرد : در دوره پنجم هم شوراي اسلامي شهر ساري با 9 نفر عضو مشغول خدمت رساني به شهروندان عزيز هست و به رغم مشكلات و محدوديت هايي كه بروز نموده ، اين شورا به دليل تعامل منطقي با شهرداري و همچنين همكاري با ديگر دستگاهها و نهادها توانسته گامهاي خوبي در جهت بهبود شرايط زيست شهري و تامين مطالبات شهروندان عزيز مركز استان بردارد .

شمشيربند با بيان اينكه شوراي شهر ساري اكنون با 5 كميسيون تخصصي در حال فعاليت ميباشد افزود : اين كميسيونها عبارتند از ؛ كميسيون برنامه ، بودجه و حقوقي ، كميسيون عمران و بازآفريني فضاهاي شهري ، كميسيون فرهنگي و اجتماعي ، كميسيون سرمايه گذاري و كميسيون بررسي نظارت و شكايات كه كار مهندسي تصميمات شورا را انجام مي دهند.

وي يادآور شد : از جمله كارهاي شاخص شوراي پنجم ساري در بخش تصميم گيري ، تشكيل كميسيون سرمايه گذاري بود . با توجه به اينكه موضوع درآمدهاي پايدار از مهمترين چالش ها و دغدغه هاي شهرداريها ميباشد و در شرايط كنوني با عنايت به مشكلات فراگير اقتصادي در سطح كشور و كاهش ساخت و سازها ، درآمد شهرداريها نيز بشدت كاهش پيدا نمود ، يكي از راهكارهاي رونق بخشيدن به درآمدهاي شهرداري و افزايش اعتبارات ، بحث سرمايه گذاري است و لذا ما در شوراي اسلامي شهر ساري ، كميسيون سرمايه گذاري را به منظور فراهم ساختن زمينه ورود سرمايه گذاران  در شهر تشكيل داديم و به موازات آن ، تشكيل سازمان سرمايه گذاري در شهرداري را نيز مصوب كرديم كه طبعا اين دو با همكاري هم ، باعث رونق سرمايه گذاري و تحول در روند سازندگي شهر خواهند شد.

رئيس شوراي اسلامي شهر ساري  گفت : به عنوان نمونه همين الان براي اجراي فاز 2 بوستان ملل در حال مذاكره با سرمايه گذار هستيم و اطمينان داريم با اجراي اين قبيل پروژه ها كه تحولات چشمگيري را در شهر موجب خواهند شد ، زمينه اعتلاي اقتصاد شهري نيز فراهم مي گردد .

وي در بخش ديگري از سخنانش با اشاره به اينكه فعاليتهاي شورا در دو ساحت تصميم گيري و نظارت و همچنين در حوزه طرح و برنامه ، در نشستهاي شورا و خروجي نشستها يعني مصوبات تجلي پيدا مي كند ، اعلام كرد : شوراي اسلامي شهر ساري در دوره پنجم تاكنون 67 جلسه رسمي در صحن برگزار نموده كه حاصل اين جلسات ، 493 مصوبه بود . اين مصوبات پس از تاييد هيات محترم تطبيق مصوبات شوراهاي شهرستان براي اجرا ابلاغ گرديده و خوشبختانه اكثر آنها تحت نظارت شورا عملياتي شده است .

شمشيربند افزود : البته آماري كه ذكر كردم فقط مربوط به تعداد جلسات و مصوبات صحن شوراست چون هريك از كميسيونهاي پنجگانه شورا نيز بطور مستمر جلساتي را براي بررسي طرحها و لوايح برگزار ميكنند و هر جلسه كميسيون مصوباتي دارد كه براي نهايي شدن ، به صحن شورا ارسال ميگردد .

وي ادامه داد : علاوه بر اين جلسات هيات رئيسه شورا هم مرتبا تشكيل مي شود و در كنار اينها هريك از اعضاي محترم شورا در كميسيونهاي شهرداري مثل كميسيون ماده صد و امثال آن عضويت دارد و بايد در جلسات آن شركت كند ضمن اينكه هر عضو شورا ، نمايندگي شورا در يكي از سازمانهاي ده گانه شهرداري را عهده دار هست و در نشست هاي شوراي سازمان مربوطه نيز بايد حضور يابد . رئيس شورا هم علاوه بر همه اين جلسات ، در جلسات شوراي اداري شهرستان و نيز اجلاس روساي شوراهاي كلان شهرها و مراكز استانها به منظور بحث و تبادل نظر شركت ميكند .

رئيس شوراي اسلامي شهر ساري در پايان با گراميداشت روز شوراها ، اين روز را به همكاران خود تبريك گفت و از اعضاي محترم شورا بخاطر حضور مستمر در جلسات و پيگيري امور و نيز از شهردار محترم و مجموعه شهرداري بدليل تلاش قابل توجه در امر خدمت رساني به شهرندان از جمله براي مشاركت فعال و موثر در مقابله با كرونا و كمك به حفظ سلامت مردم قدرداني كرد.

افزودن دیدگاه
متن بالا را در زیر وارد کنید