|1400/09/16 - 16 آذر 1400
کد خبر : 987422 شهریور 1400

کمیسیون عمران شورای اسلامی شهر ساری صورت داد؛

بررسی موانع و مشکلات فعالیت های عمرانی شهرداری

سومین جلسه کمیسیون عمران شورای اسلامی شهر ساری روز یکشنبه 21 شهریور 1400 به ریاست شهرام ایرجی تشکیل شد .

به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر ساری در این جلسه که مسئول دفتر فنی و مدیران عامل سازمان های عمران و بازآفرینی فضاهای شهری و مدیریت و مهندسی شبکه حمل و نقل شهرداری حضور داشتند، شهرام ایرجی رییس کمیسیون عمران با تاکید بر اینکه در این دوره از فعالیت شورای شهر ساری ، کمیسیون عمران پر کار و موثر خواهد بود افزود: در راستای انجام وظیفه نظارتی شورا، کمیسیون عمران بر جزیی ترین فعالیت عمرانی شهرداری با دقت و جدیت نظارت خواهد کرد .

وی از مدیران شهرداری خواست ارتباط خود را با کمیسیون عمران نزدیکتر و گسترده تر کنند تا خدماتی که به شهروندان ارائه می شود از پشتوانه کار کارشناسی برخوردار باشد .

ایرجی خاطرشنان کرد: سازمان عمران یکی از موثرترین سازمان های شهرداری در حوزه درآمدزایی است و ما درصددیم با تقویت این سازمان خصوصاً از بعد مالی ، زمینه را برای فعالیت بیشتر آن فراهم کنیم چون معتقدیم سازمان عمران باید به سمت درآمدزایی برود .

وی تصریح کرد : این جلسه برای بررسی موانع و مشکلات فرا راه فعالیت های عمرانی شهرداری ساری و تبادل نظر جهت حل آن ها تشکیل شد .

رییس کمیسیون عمران شورای اسلامی شهر ساری گفت: آنچه مسلم است برای ریل گذاری در مسیر فعالیت های عمرانی و خدماتی شهرداری ابتدا باید مشکلات شناسایی و مرتفع گردد .

 

سازمان عمران غیرفعال توجیهی ندارد

سبحان بخشی نایب رییس کمیسیون عمران شورای اسلامی شهر ساری نیز ضرورت افزایش کمی و کیفی کارهای عمرانی سطح شهر را مورد تاکید قرار داد و اظهار داشت : البته همه فعالیت ها باید با مصوبه شورای شهر باشد .

وی با بیان اینکه پس از شروع فعالیت شورای ششم هیچ طرح قابل توجهی در حوزه عمرانی اجرا نشده تصریح کرد : سازمان عمران باید در این حوزه فعال باشد اما اوضاع مناسبی ندارد . به نظرم اگر قرار باشد سازمان عمران ناتوان و غیرفعال باشد وجودش توجیهی نخواهد داشت .

در ادامه جلسه اعضای کمیسیون عمران سوالاتی را از مدیران شهرداری حاضر در جلسه پرسیدند . سید ذوالفقار شریفی گفت : با توجه به نزدیک شدن فصل سرما که روند فعالیت های عمرانی کند می شود ، اجرای برخی طرح ها می بایست شتاب بیشتری بگیرد نظیر لایروبی کانال ها که خیلی مهم است . شهرداری در این زمینه چه برنامه دارد؟

وی همچنین تعداد نیروها و ماشین آلات سازمان عمران را جویا شد و گفت : ما می توانیم مثل قرارگاه خاتم البته مقیاسی کوچکتر و در سطحی پایینتر پروژه ها را پیش ببریم و بنده کاملاً از سازمان حمایت می کنم .

علی عاشقان بحث نهضت آسفالت را مورد توجه قرار داد و تاکید کرد: با یک برنامه ریزی منسجم ، آسفالت محله های شهر به صورت زمانبندی و بدون سفارش تا پایان سال انجام شود .

وی گفت : سازمان ها باید پویاتر بوده و به سمت درآمدزایی بروند .

سید افشین راسخ با بیان اینکه در ساماندهی تقاطع ها فقط به بحث ایمنی توجه شده ولی زیباسازی در آنها مغفول مانده است افزود : بنده نسبت به این تقاطع ها احساس رضایت ندارم لذا تاکید می کنم همه طرح های عمرانی تحت نظارت کمیسیون عمران انجام شود و این طور نباشد که شهرداری کارها را انجام دهد و فقط از شورا مصوبه بگیرد .

سپس مدیران شهرداری به سوالات اعضای کمیسیون عمران پاسخ دادند .

 مسئول دفتر فنی شهرداری در خصوص فعالیت های عمرانی سطح شهر اعلام کرد : پروژه بزرگ پل کابلی ، احداث باند سلامت در کمربندی جنوبی ، اسکلت هم کف شهرداری منطقه سه ، بازپیرایی میدان ساعت ، ادامه کار مسجد صاحب الزمان ، اصلاحات هندسی و پارک اکو از جمله فعالیت های عمرانی شهرداری می باشد .

نجاتی افزود : در رابطه با پارک اکو تشریفات کار از هم اکنون شروع شد مساحت پارک سکوتپه حدود 1400 هکتار می باشد و اگر به فضای سبز شهر اضافه شود یک تحول در شهر ایجاد می گردد و ساری به کلان شهر تبدیل می شود .

وی در ادامه احداث دوربرگردان بلوار عسگری محمدیان ، بازسازی محور آب انبار نو ، اصلاح هندسی مهیار و اندرخورا ، سالن ورزشی پل گردن و فاز دوم بوستان ملل را به عنوان دیگر طرح های عمرانی در دست اقدام شهرداری نام برد و افزود : از فعالیت های انجام شده در سطح شهر باید به احداث بیش از 124 متر کانال هدایت آب های سطحی ، 1134 مترمربع پیاده روسازی ، حدود 107 هزار مترمربع آسفالت معابر ، 2705 متر جدول و نوه بتنی ، 3750 متر مربع زیرسازی و 157 متر دیوار کشی اشاره کنم .

مسئول دفتر فنی شهرداری ساری در خصوص رسیدگی به کانال های سطح شهر حاطرنشان کرد : کانال های رو باز را بیشتر مورد توجه قرار می دهیم چون فسفات فاضلاب به صورت کود عمل کرده و باعث رشد گیاهان و ایجاد نی زار می گردد و معضلاتی ایجاد می کند .

وی در خاتمه از ناهماهنگی سازمان میراث فرهنگی و کمبود ماشین آلات به عنوان مشکلات عمران شهری یاد کرد .

مدیرعامل سازمان مدیریت و مهندسی شبکه حمل و نقل شهرداری نیز در این جلسه گفت : طراحی و نظارت بر اجرای تقاطع خیابان ملت-آزادی و ابن شهرآشوب ، ورودی شهید زارع ، پارک ترافیکی و نصب علائم و تجهیزات ترافیکی وشستشوی تابلوها بر عهده سازمان مدیریت و مهندسی شبکه حمل و نقل بود و طراحی اصلاح هندسی میدان شهدا، اصلاح هندسی بلوار داراب و تقاطع 20متری دوم خیابان 15 خرداد نیز در دست اقدام است .

گوران یادآور شد : البته ورودی شهید زارع به دلیل اینکه مالکین عقب نشینی نکردند ، نیمه کاره مانده است .

وی اعلام کرد : مهم ترین طرح سازمان ، مطالعات جامع حمل و نقل و ترافیک هست که فاز اول آن به اتمام رسیده و فاز دوم نیز ارائه شده است.

مدیرعامل سازمان عمران و بازآفرینی فضاهای شهری هم با بیان اینکه از سال 96 اساسنامه سازمان عمران تغییر کرده است افزود : قرار شد برون سپاری انجام نشود و فعالیت های عمرانی توسط خود سازمان عمران صورت گیرد .

بربسته با اعلام این که طی 2سال گذشته بالغ بر 10 میلیارد تومان از بدهی سازمان به پیمانکاران را پرداخت کردیم ، تصریح کرد: سازمان عمران در کنار اجرای پروژه ها باید درآمدزایی کند و البته این امر مستلزم همراهی اعضای محترم شورای شهر می باشد .

وی تاکید کرد : برای داشتن یک سازمان عمران فعال و پویا باید همه کمک کنیم . قطعاً با تعامل شورای شهر و شهرداری ، موانع و مشکلات برطرف خواهد شد .

مدیرعامل سازمان عمران شهرداری ساری اظهار داشت : سازمان عمران جمعاً 651 نفر نیرو دارد که 589 نفر قراردادی و 62 نفر شرکتی اند و اطلاعات جزیی در مورد نیروها تقدیم شورا خواهد شد .

گفتنی است سید حسین یوسفی عضو میهمان این جلسه کمیسیون عمران از مدیرعامل سازمان عمران و بازآفرینی فضاهای شهری شهرداری در خصوص تعداد نیروهای مازاد سازمان و مشکلاتی که در فروش بتن وجود دارد ، پرسید که بربسته در پاسخ اظهار داشت : اگر چه تعداد نیروی سازمان عمران زیاد هست ولی تعداد نیروهای مازاد بسیار اندک است . در مورد مشکلات فروش بتن باید عرض کنم این اتفاق در دوره های گذشته افتاد و ما با آزمایشگاه بتن، مشکل را برطرف کردیم و حتی با تولید دیواره های بتنی برای اداره راه ، درآمدزایی نیز داریم .

گالری تصاویر

افزودن دیدگاه
متن بالا را در زیر وارد کنید