|1400/02/02 - 2 اردیبهشت 1400
کد خبر : 78404 دی 1399اجتماعی

به مناسبت 5 دي ؛ روز ايمني در برابر زلزله و كاهش اثرات بلاياي طبيعي

پنجم دي ماه در تقويم رسمي ما بعنوان روز ايمني در برابر زلزله و كاهش اثرات بلاياي طبيعي نامگذاري شده است .

پنجم دي ماه در تقويم رسمي ما بعنوان روز ايمني در برابر زلزله و كاهش اثرات بلاياي طبيعي نامگذاري شده است . با توجه به اينكه در عصر حاضر عواملي همچون گسترش بي برنامه و نامتوازن شهرها و همچنين تغييرات اقليمي بر سطح اثرات مخرب حوادث طبيعي نظير زلزله و سيل و امثال آن افزوده و همين مسئله ، لزوم توجه جدي به اين مقوله و تلاش و برنامه ريزي براي كاستن از اثرات زيانبار حوادث و بلاياي طبيعي را به ما يادآوري مي نمايد ، قطعا نامگذاري يك روز در تقويم سالانه تحت اين عنوان به منظور تذكار و توجه دادن به ضرورت فرهنگ سازي در اين زمينه و پردازش به اين موضوع بسيار بجا بوده است .


بسياري از صاحبنظران بر اين عقيده اند كه علل اصلی وقوع بحران‌ها و حوادث خسارت‌بار را نه در طبیعت بلکه باید در ضعف هاي ناشی از توسعه نامتوازن جست‌وجو کرد كه جوامع انساني را به شدت آسيب پذير كرده است .

در هر صورت دلايل و عوامل افزايش اثرات مخرب بلاياي طبيعي هرچه كه باشد ، تلاش مستمر براي كاهش آن امري است اجتناب ناپذير و بايد به آن به مثابه يك تكليف نگريست . براي اين منظور بي شك بايد راهكارهاي كاهش اثرات بلاياي طبيعي را بشناسيم . كارشناسان و پژوهشگران راهكارهاي متعددي را معرفي نموده اند كه در دو سرفصل فرهنگي و اجتماعي قابل بررسي مي باشند .

آنچه مسلم است ارتقاء فرهنگ نقش اساسی در آمادگی ذهنی و فیزیکی افراد جامعه برای پیشگیری و مقابله با آثار منفی حوادث و بلایا ایفا می‌کنند اما صرف نظر از عوامل گوناگوني كه در ارتقاء سطح ايمني موثرند ، در حوزه اجتماعي دو مولفه همبستگي و پيوستگي اجتماعي به عنوان عوامل مشاركت افزا ، نقش بارزي در آماده سازي افراد براي مقابله با آثار حوادث و دستيابي به ايمني ايفا مي كنند. براساس تجارب موجود همبستگی و مشارکت اجتماعی در کاهش ریسک و مدیریت بحران بسيار موثر است و پیوستگی اجتماعی هم كه اعتماد به عنوان عامل كليدي ، حرف اول را در آن ميزند نقش مهمی در پیشگیری و کاهش درازمدت خطر حوادث و بلایا ایفا می‌نماید. تعهد و تكليف مداري ، اعتماد بين افراد و نهادهاي عمومي ، مشاركت فعالانه ، مسئوليت پذيري سازمانهاي متولي ، توجه جامعه به ايجاد ظرفيتهاي لازم و تخصيص منابع و ... از جمله پيامدهاي مثبت همبستگي و پيوستگي اجتماعي به شمار مي آيند كه به حفظ آمادگي و ايجاد ايمني در مقابل اثرات حوادث كمك مي كنند .

و نكته پاياني ؛ افزایش تغییرات و دگرگونی ها در دنیای پویا وپیچیده امروزی و رخدادهاي غیر قابل پیش بینی به ما مي گويد روش هاي رويارويي با حوادث بايد با آینده اندیشی و اتخاذ آمادگی هاي لازم توام شود و ارتقاء سطح ايمني شهروندان از مهمترين معيارهاي ايجاد اين آمادگي است . اين موضوع در وهله اول به ضرورت مسئوليت پذيري و تلاش دستگاههاي متولي اشاره دارد كه بي ترديد برنامه هاي آنها براي كسب موفقيت بيشتر مي بايست با جلب مشاركت شهروندان همراه باشد . از جمله نهادهايي كه در افزايش سطح ايمني شهروندان دخيل و صاحب نقش مي باشد ، مدیریت شهری است .اين نهاد بايد قدرت و توانایی بالایی در مواجهه با حوادث ناگوار طبیعی داشته باشد لذا لازم است برای ارتقاء و گسترش توانایی خود به منظور کاهش آثارسوء بحران های شهری بطور مستمر تلاش نماید .

روابط عمومي شوراي اسلامي شهر ساري

 

افزودن دیدگاه
متن بالا را در زیر وارد کنید