|1399/09/10 - 10 آذر 1399
کد خبر : 571818 خرداد 1399فرهنگی

در جلسه کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا تأکید شد:

کلیه فعالیت های فرهنگی شهرداری ساری باید با هماهنگی و محوریت سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی انجام شود

جلسه کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر ساری صبح یکشنبه 18 خردادماه 1399 در محل سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر ساری، در این جلسه شمشیربند رئیس شورا، آقامیری رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی، قاسمی، نجاریان و یوسفی اعضای کمیسیون، شهردار، معاون خدمات شهری و رئیس سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری ساری حضور داشتند که اتخاذ تصمیم در خصوص آغاز پروژه ی احداث مسجد صاحب الزمان (عج) در منطقه امامزاده عباس (ع) که از تعهدات شهرداری است و همچنین بحث و تبادل نظر در خصوص مسائل حوزه فرهنگی، اجتماعی و ورزشی ساری از جمله دستور کارهای آن بود.

سید علی آقامیری رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر ساری:
خواسته بحق اهالی امامزاده عباس در احداث مسجد باید بزودی اجرایی شود

سید علی آقامیری رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر ساری در این جلسه با بیان اینکه برنامه ها و اقدامات فرهنگی پیشانی و اصالت یک شهر محسوب می شود، اظهار داشت: ارائه خدمات فنی، شهرسازی و عمرانی از وظایف ذاتی شهرداری هاست و در کنار آن توجه ویژه به مقوله فرهنگ امری اجتناب ناپذیر محسوب می شود.

وی با بیان اینکه اعضای کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا همچون شهروندان شریف ساری روی موضوعات فرهنگی حساسیت خاصی دارند، گفت: مسجد صاحب الزمان (عج) در امامزاده عباس که در زمان اجرای پروژه بازگشایی مسیر امامزاده عباس تخریب و احداث مجدد آن به مجموعه تعهدات مدیریت شهری به اهالی شریف منطقه تعلق دارد، با گذشت 4 سال هنوز اقدامی صورت نگرفته که باید تصمیمی برای آغاز و اجرای آن اتخاذ شود.

آقامیری افزود: مدیریت شهری در سالهای اخیر خدمات خوبی را به اهالی امامزاده عباس ارائه داده و در کنار آن باید انتظار بحق این عزیزان در خصوص احداث مسجد اجرایی شود و نکته مهم در این زمینه این است که این تعهد در هر زمانی هم که به وجود آمده باید توسط شهرداری عملی شود.

وی در خصوص مسائل و امورات فرهنگی و اجتماعی در شهرداری ساری نیز گفت: در این حوزه جلسات متعددی با مدیران و مسئولان شهرداری داشته ایم و دغدغه های خود را گوشزد نمودیم و مسأله ای که روی آن تأکید فراوان داشتیم این بود که اقدامات فرهنگی در بخش های مختلف شهرداری نباید به گونه ای پررنگ نشان داده شود که فعالیت های سازمان فرهنگی و اجتماعی تحت الشعاع قرار گیرد و به عبارتی انتظار داریم تمامی برنامه های فرهنگی در شهرداری با محوریت و هماهنگی سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی انجام شود.

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر ساری با تأکید بر اینکه در برنامه ریزی ها و اقداماتی که در حوزه فرهنگی در مدیریت شهری صورت می گیرد، باید وحدت رویه ایجاد شده و از موازی کاری اجتناب شود، گفت: بعنوان مثال در سالهای گذشته در ماه مبارک رمضان شاهد اتفاقات خوبی از جمله فضاسازی بصری مناسب در شهر بودیم اما امسال رنگ و بوی شهر چندان رمضانی نبود البته نباید از این موضوع غافل باشیم که شیوع ویروس کرونا نقش انکارناپذیری در بروز این اتفاق داشت.

وی همچنین خواستار ارائه گزارشی از سوی رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری ساری در خصوص میزان تحقق و تخصیص اعتبارات بودجه 30 میلیارد تومانی در سال 99 شد.

آقامیری گفت: در گذشته خواستار تشکیل کارگروهی در شهرداری به منظور بررسی، احصاء ، اولویت بندی و رسیدگی به امورات فرهنگی شده بودیم اما این اتفاق مهم هنوز نیفتاده است. همچنین از زمانی که بنده بعنوان رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر برگزیده شده ام، هیچ گونه طرح و پیشنهادی در حوزه فرهنگی به کمیسیون ارسال نشده است.

وی همچنین به ضعف در حوزه اطلاع رسانی به شهروندان در بخش های مختلف مدیریت شهری از جمله مباحث فرهنگی و اجتماعی اشاره و تصریح کرد: رویدادها و اقدامات باید بصورت جامع و به بهترین نحو ممکن به آگاهی مخاطبان برسد.

علیجان شمشیربند رئیس شورای اسلامی شهر ساری:
اقدامات فرهنگی صورت گرفته در شهرداری باید به مردم گزارش داده شود

علیجان شمشیربند رئیس شورای اسلامی شهر ساری در این جلسه با بیان اینکه قول احداث مسجد تخریب شده در امامزاده عباس در دوره چهارم شورا به اهالی منطقه داده شده گفت: در همان زمان برآورد ریالی کارشناسان از احداث مسجد رقمی در حدود 700 میلیون تومان بوده که با توجه به شرایط امروز کشور، قطعاً این رقم اکنون به چند میلیارد تومان رسیده است.

وی با بیان اینکه مردم منطقه امامزاده عباس چهار سال است در انتظار احداث این مسجد بسر می برند، افزود: این خواسته آنها و هیأت امنای مسجد منطقی است و با اینکه منافع عمومی در بازگشایی مسیر امامزاده به خوبی محقق شده اما باید برای ساخت مسجد بعنوان خانه خدا توجه و اهتمام جدی داشت.

شمشیربند اظهار داشت: باور دارم اگر عملیات احداث این مسجد توسط شهرداری آغاز شود هیأت امناء، اهالی و خیرین منطقه نیز دست به کار خواهند شد و این بنا در کوتاه ترین زمان ممکن افتتاح خواهد شد.

وی در واکنش به بخشی از اظهارات رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری مبنی بر اینکه فقط به اقدام و عمل فکر می کنیم و بدنبال ارائه گزارش نیستیم، گفت: این نگاه که فقط به اقدام فکر می شود، درخور تحسین است اما در خصوص عدم ارائه گزارش عملکرد به نظرم این طور نیست. تأثیرات بعضی از اقدامات فرهنگی با گذشت زمان نمایان می شود بنابراین باید برخی از عملکردها و اقدامات خود را به مردم گزارش بدهیم.

رئیس شورای اسلامی شهر ساری در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اهمیت نماز و نهادینه کردن اقامه آن در شهرداری ساری گفت: شهرداری با شش هزار پرسنل ظرفیت عظیمی برای ترویج اقامه نماز دارد که هر کدام آنها می توانند مبلغان خوبی در بین خانواده هایشان باشند لذا این موضوع باید به طور جدی در دستور کار قرار گیرد.

کوروش یوسفی ساداتی عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر ساری:
معاونت فنی و عمرانی شهرداری ساختمان های بوستان ولایت را از بلاتکلیفی خارج کند

 کوروش یوسفی ساداتی رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و حقوقی شورای اسلامی شهر ساری نیز در این جلسه با بیان اینکه رقمی بالغ بر 700 میلیون تومان برآورد هزینه احداث مسجد در امامزاده عباس می باشد، گفت: سه چهار سال زمان وعده داده شده می گذرد و با توجه به قوانین جاری که کارشناسی های صورت گرفته باید هر شش ماه یکبار تجدید شود، بدیهی است این رقم در صورت انجام برآورد مجدد افزایش قابل توجهی خواهد داشت.

وی افزود: شورای شهر و شهرداری ساری ردیفی برای احداث مسجد صاحب الزمان (عج) امامزاده عباس در بودجه سال 99 پیش بینی نکرده است و بر این اساس باید با رعایت ملاحظات اداری این پروژه اجرا شود.

یوسفی با بیان اینکه در گذشته مقرر شده بود معاونت فنی و عمرانی به موضوع ورود نموده و با هماهنگی سازمان فرهنگی و اجتماعی نسبت به ساخت مسجد اقدام کند، گفت: هنوز هیچ اقدامی در این زمینه صورت نگرفته و لذا خواستار این هستیم که حداکثر تا یک ماه آینده عملیات احداث مسجد آغاز شود.

وی در بخش دیگری از سخنانش به تعطیلی ساختمان های مختلف واقع در بوستان ولایت اشاره نمود و خاطرنشان کرد: شورای شهر نامه ای به شهرداری ارسال کرده و در آن علت حل نشدن مشکل برق بوستان را جویا شده اما با وجود گذشت یک ماه از آن تاریخ، هنوز اقدامی صورت نگرفته لذا ضرورت دارد معاونت فنی و عمرانی شهرداری هرچه زودتر این مشکل را مرتفع نموده و ساختمان های متعدد موجود در بوستان ولایت که تجهیز کامل هستند، از حالت بلااستفاده بودن خارج شوند.

سعید نجاریان ساروی عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر ساری:
باید پروژه های فرهنگی، اجتماعی و ورزشی مصوب بودجه اجرا شود

سعید نجاریان ساروی عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر ساری در این جلسه گفت: راهکار آغاز احداث مسجد صاحب الزمان (عج) در امامزاده عباس این است که موضوع در جلسه رسمی شورای شهر مطرح و صورتجلسه ای تنظیم شود و بر اساس آن شهرداری عملیات اجرایی پروژه را آغاز نماید.

وی در خصوص موضوعات مرتبط با حوزه فرهنگی در مدیریت شهری نیز اظهار داشت: در سال 92 و شروع بکار شورای چهارم شهر، مجموع هزینه هایی که در حوزه فرهنگی و ورزشی صورت می گرفت، بسیار محدود و ناچیز بود.

نجاریان با بیان اینکه معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری ساری در سال 1393 با تصویب شورای شهر و تعیین ردیف اعتباری مشخص آغاز بکار کرد، افزود: این معاونت در ابتدا در سه بخش فرهنگی، آموزش شهروندی و تربیت بدنی و تفریحات سالم تعریف گردید که در ادامه اداره روابط عمومی نیز به آن اضافه شد.

وی با بیان اینکه دامنه فعالیت های معاونت و در ادامه سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری در سالهای اخیر گستردگی قابل توجهی پیدا کرده است، گفت: امروز شهرداری حتی بخشی از وظایف دستگاه های متولی حوزه فرهنگی را انجام می دهد و از این جهت سازمان فرهنگی رسالت سنگینی بر دوش دارد.

عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر ساری یادآورد شد: بنده یکی از مخالفان تبدیل معاونت فرهنگی به سازمان بودم چرا که هیچ منبع درآمدی مشخصی ندارد اما بواسطه ابلاغیه وزارت محترم کشور این موضوع باید به اجرا در می آمد.

وی افزود: در سال های 93 و 94 پروژه های فرهنگی و ورزشی جالب توجهی از جمله احداث سالن ورزشی، فرهنگسرا، زمین های چمن مصنوعی و... را در بودجه شهرداری گنجاندیم و برای اجرای هر یک از آنها ردیف اعتباری مشخص نمودیم که متأسفانه اجرایی نشد.

نجاریان با بیان اینکه شور و شعفی که شهروندان با برگزاری برنامه هایی فرهنگی همچون مراسمات قرآنی، مذهبی و ورزشی بدست می آورند هرگز قابل قیمت گذاری نیست، اظهار داشت: هنوز برای اجرای پروژه هایی که عنوان نموده ام دیر نشده و به نظرم می توانیم با مشخص کردن یک نفر در سازمان فرهنگی این پروژه های پیگیری و به نتایج مطلوبی برسد.

وی در پایان بر تولید محتوای فرهنگی و همچنین فضاسازی شهری در مجموعه شهرداری ساری توسط سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی تأکید کرد.

قاسم قاسمی عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر ساری:
برابر قانون باید پنج درصد درآمدهای مستمر وصولی شهرداری به سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی اختصاص یابد

قاسم قاسمی عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر ساری در خصوص موضوع احداث مسجد در امامزاده عباس گفت: اعتبار این پروژه در بودجه تملکاتی شهرداری وجود دارد و می توان آن را از این محل تأمین نموده و ساخت مسجد آغاز شود.

وی با بیان اینکه بین شهردار، رئیس هیأت مدیره و رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری بعنوان رئوس سازمان رفاقت دیرینه ای برقرار است، افزود: در شرایط دشواری که شهرداری با آن دست و پنجه نرم می کند، این حُسن اتفاق می تواند به کمک شایانی به حل مشکلات انجام دهد.

قاسمی با بیان اینکه بر اساس ماده 80 قانون شهرداری باید 5 درصد از کلیه درآمد مستمر وصولی سالیانه به امور فرهنگی شهر اختصاص یابد، گفت: بر اساس گزارشاتی که داشته ام مجموع این درآمدها تا پایان آذرماه سال 98 مبلغ 127 میلیارد و 500 میلیون تومان بوده که بر این اساس باید حداقل 6 میلیارد تومان به سازمان فرهنگی تخصیص پیدا می کرد.

وی عدم نمود مناسب عملکرد شهرداری را با برنامه ریزی نامناسب در حوزه های فرهنگی و اطلاع رسانی مرتبط دانست و تصریح کرد: اقدامات قابل توجه شهرداری ساری در مبارزه با کرونا و همچنین خرید و بکارگیری 22 دستگاه مکانیزه حمل زباله که به صرفه جویی 15 میلیارد تومانی در هزینه های شهرداری انجامید از جمله کارهای بزرگی بود که به زعم بنده به خوبی اطلاع رسانی نشده است.

عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر ساری با اشاره به شعار "فرهنگ باید همسنگ عمران باشد" گفت: اگر امروز پروژه های عمرانی به خاطر شرایط نامساعد اقتصادی با مشکل مواجه شده است آیا باید برنامه های فرهنگی را هم روی زمین گذاشت؟ معتقدم همانطور که در بخش های عمرانی و مدیریت پسماند هزینه می شود باید به حوزه مسائل فرهنگی هم توجه ویژه شود.

وی با بیان اینکه مخالف عدم ارائه گزارش عملکرد هستم، اذعان داشت: بر اساس ماده 71 قانون شهرداری ها، باید کلیه گزارش های مالی، عمرانی و فرهنگی شهرداری به اطلاع شهروندان برسد.

قاسمی با تأکید بر اینکه در سالهای اخیر شورای شهر همواره از شهرداری حمایت نموده و با این نهاد همراه بوده است، گفت: برخی شورا را مانع و سدی برای شهرداری می دانند اما هرگز اینطور نیست وشورای شهر ساری همواره پشتیبان شهرداری بوده و خواهد بود.

عباس رجبی شهردار ساری:
با وجود تنگناهای مالی اما در حوزه فرهنگی مشکلی نداریم

عباس رجبی شهردار ساری در این جلسه با بیان اینکه بعنوان شهردار به تعهدات شهرداری در ادوار گذشته پایبند است، اظهار داشت: اگر شورای شهر مصوبه ای در خصوص احداث مسجد صاحب الزمان (عج) در امامزاده عباس در اختیار شهرداری قرار دهد ما بلافاصله عملیات اجرای پروژه را آغاز خواهیم کرد.

وی ابراز امیدواری کرد شهرداری ساری بتواند با حمایت اعضای شورای شهر، هیأت امناء و اهالی منطقه امامزاده عباس عملیات ساخت مسجد صاحب الزمان (عج) را آغاز نموده و به بهره برداری برساند.

رجبی همچنین با بیان اینکه از ابتدای حضورش در شهرداری مبالغ زیادی در موضوعات فرهنگی هزینه نموده است، تصریح کرد: پرداخت حقوق و مزایای پرسنل سازمان فرهنگی، پرداخت بخش قابل توجهی از بدهی های سازمان، چند صد میلیون هزینه های ورزشی و... از جمله آنهاست.

شهردار ساری با تأکید بر اینکه به مقوله فرهنگ اهمیت فراوانی می دهیم، گفت: باید با برنامه ریزی صحیح و اصولی بتوانیم فرهنگ را به محلات شهر ببریم و خوشبختانه با وجود همه تنگناهای مالی در این حوزه مشکلی نداریم.

مصطفی نیک نقش معاون خدمات شهری شهرداری ساری:
اقدامات زیربنایی سازمان فرهنگی در درازمدت آشکار خواهد شد

مصطفی نیک نقش معاون خدمات شهری شهرداری ساری نیز در این جلسه با ابراز خرسندی از دغدغه مندی اعضای شورای شهر نسبت به مسائل حوزه فرهنگی گفت: سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی در سالهای اخیر اقدامات زیربنایی متعددی از جمله فعالیت تعداد 10 خانه شهروندی، مدیریت ورزش در بوستان ها و... را صورت داده که قطعاً اثرات آن در درازمدت آشکار خواهد شد.

وی با بیان اینکه یکی از رسالت های مهم سازمان فرهنگی تولید محتوا در موضوعات این حوزه می باشد، گفت: بر اساس اساسنامه، تمامی فعالیت های فرهنگی در ارکان مختلف شهرداری باید تعطیل و از طریق سازمان فرهنگی انجام شود.

نیک نقش افزود: از مدت ها قبل، فعالیت های فرهنگی سازمان های تابعه همچون آتش نشانی و مدیریت پسماند پس از تصویب، با هماهنگی کامل سازمان فرهنگی صورت می گیرد و در رعایت این مورد مهم بسیار جدی هستیم.

احمد عطاریه رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری ساری:
توانایی تولید محتوا برای تمام سازمان های شهرداری ساری را داریم

احمد عطاریه رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری ساری با اعلام اینکه سازمان در حال حاضر بضاعت مالی ناچیزی دارد، گفت: با این وجود و با استفاده از ظرفیت افراد صاحب علم و تجربه توانایی تولید محتوا برای همه سازمان های شهرداری را داریم.

وی افزود: شهرداری با منابع محدود درآمدی مواجه است و به همین دلیل در چند ماهی که بنده بعنوان رئیس سازمان فرهنگی منصوب شده ام، دریافتی کمی از شهرداری داشته ایم با این حال هفته گذشته آقای شهردار دستور دادند معاونت اداری و مالی به صورت هفتگی مبلغی را به سازمان تخصیص دهد.

عطاریه با تأکید بر اینکه در اوضاع نابسامان اقتصادی جامعه به دنبال هزینه های غیر ضروری و افزودن به بدهی های شهرداری نیستیم، تصریح کرد: به دنبال اجرای برنامه های فاخر و ماندگار فرهنگی در شهر ساری همچون اولین همایش استانی کتابت قرآن کریم تحت عنوان «مشق نور» که در ماه مبارک رمضان برگزار شد، هستیم.

رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری ساری با بیان اینکه خواسته ما تمرکز اجرای برنامه های فرهنگی در شهرداری با محوریت سازمان است، خاطرنشان کرد: قطعاً با انجام این هماهنگی ها هم به نتایج و دستاوردهای بهتری از اجرای برنامه های فرهنگی در شهر خواهیم رسید و هم اینکه سازمان می تواند بطور کامل پاسخگوی شورا، شهرداری و شهروندان در این حوزه باشد.

گفتنی است، آغاز قریب الوقوع عملیات اجرایی احداث مسجد صاحب الزمان (عج) در امامزاده عباس و انجام برنامه های فرهنگی در شهرداری با محوریت و هماهنگی کامل با سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی از جمله مصوبات مهم این جلسه بود.

افزودن دیدگاه
متن بالا را در زیر وارد کنید