|1400/09/16 - 16 آذر 1400
کد خبر : 563315 بهمن 1398

در شصت و چهارمین جلسه شورای اسلامی شهر صورت گرفت:

تصویب لایحه تعرفه عوارض و بهای خدمات سال 99 شهرداری ساری و سازمان های تابعه

شصت و چهارمین جلسه شورای اسلامی شهر ساری برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شورای اسلامی شهر ساری، در این جلسه که از ساعت 16 روز دوشنبه 14 بهمن ماه 1398 با حضور تمامی اعضاء، نمایندگان شهرداری و اصحاب رسانه برگزار شد، بررسی  و تصویب لایحه عوارض و بهای خدمات سال 99 شهرداری ساری و سازمان های تابعه در دستور کار قرار گرفت.

علیجان شمشیربند رئیس شورای اسلامی شهر ساری، در نطق پیش از دستور خود در این جلسه با گراميداشت چهل و يكمين سالگرد پيروزي شكوهمند انقلاب اسلامي ايران گفت: حضرت امام در مورد پيروزي انقلاب اسلامي سخنان حكيمانه اي فرمودند كه هرچه زمان مي گذرد، حقانيت آن سخنان بيشتر نمايان مي گردد. ايشان فرمودند انقلاب ما انفجار نور بود. اين نهضت عظيم الهي حقيقتا چراغ راه همه ملت هاي مستضعف و آزاده شد تا عليه استكبار بپا خيزند و سرنوشت خود را بدست گيرند. حضرت امام همچنين فرمودند پيروزي انقلاب مرهون همت همه ملت است و با اين بيان عالمانه، نقش آحاد ملت در اين دستاورد بزرگ را تبيين نمودند تا فرد فرد ملت در قبال سرنوشت انقلاب احساس مسئوليت كنند. سخن بسيار مهم ديگري كه امام راحل فرمودند اين بود كه حفظ اين پيروزي از اصل پيروزي مشكل تر است و ديديم كه در طول اين چهل سال ملت رشيد ايران براي صيانت از انقلاب و ارزش هاي آن چقدر تلاش كرد و چه خونهاي پاكي را نثار آن نمود . حفظ انقلاب يعني حفظ استقلال و آزادي و جمهوري اسلامي و حفظ اقتدار و سربلندي ايران عزيز اسلامي همچنان نيازمند همت و ايثار و مقاومت است كه خوشبختانه مردم غيور ايران با همه هجمه ها وكارشكني ها و كينه ورزي هاي دشمنان بخوبي از عهده آن برآمده است.

وی با اشاره به توطئه جدید استکبار جهانی تحت عنوان معامله قرن گفت: این موضوع جديدترین شيطنت آمريكا و اسرائيل براي يهودي كردن بيت المقدس هست. آنها اين خباثت را با پر رويي هرچه تمام تر، معامله قرن نام دادند كه به فرموده مقام معظم و معزز رهبري غلط بيخودي است چون اولاً با رونمايي از اين طرحِ شيطاني با يك (نه)ِ جهاني روبرو شدند و ثانيا قضيه فلسطين چيزي نيست كه از يادها برود.

شمشیربند برگزاری انتخابات یازدهمين دوره مجلس شوراي اسلامي در اسفند ماه سال جاری را نیز مورد توجه قرار داد و گفت: مقوله انتخابات و خصوصاً بحث تبليغات انتخاباتي طبعاً جامعه را به چالش وا مي دارد اما آنچه مهم هست، برخورد آگاهانه با اين چالش ها و مهمتر از آن مشاركت حداكثري در اين رويداد سياسي – اجتماعي است كه بحمد الله مردم ما در اين رابطه و در بحث حضور در صحنه ، بارها و بارها امتحان خود را پس داده و از همه آزمون ها سربلند بيرون آمده اند. بي ترديد در اين آزمون بزرگ هم شاهد حضور حماسي اقشار مختلف خواهيم بود چراكه ملتِ با بصيرتِ ما بخوبي ميداند حضور در انتخابات ، فقط براي گزينش تعدادي نماينده نيست بلكه گامي مهم در جهت اعتلا و اقتدار نظام اسلامي و پيشرفت كشور عزيزمان به شمار مي آيد كه در اين برهه حساس از تاريخ انقلاب و در شرايطي كه عهد بسته ايم گام دوم انقلاب را مقتدرانه برداريم ، اهميت مضاعفي دارد و به همين دليل يك تكليف شرعي و ملي است. فراموش نكنيم كه توصيه مهم مقام معظم و معزز رهبري در بيانيه گام دوم انقلاب ، ( جهاد بزرگ براي ساختن ايران بزرگ ) بود و انتخابات از مهمترين فرصت ها براي كمك به سازندگي همه جانبه كشور مي باشد.

وی با بیان اینکه جلسات کمیسیون برنامه، بودجه و حقوقی شورا به منظور بررسی لایحه عوارض و بهای خدمات و همچنین بودجه سال 99 شهرداری از ابتدای بهمن ماه آغاز شده و تا پایان این ماه ادامه خواهد داشت، اظهار داشت: همكاران بنده مشغول بررسي لوايح عوارض و بودجه سال 99 شهرداري و سازمانهاي تابعه هستند كه تا پايان بهمن، نهايي و در موعد مقرر به شهرداري ابلاغ خواهد شد. هدف ما از بررسي دقيق و كارشناسانه ي اين لوايح ، تصويب يك بودجه واقعي براي سال آينده شهرداري مركز استان است تا به ياري خدا برنامه هايي كه پيوست اين بودجه خواهد شد ، در زمانبندي مشخص اجرا گرديده و شهروندان عزيز ، پيشرفت امور شهر را بعينه مشاهده كنند لذا جا دارد از آقاي يوسفي رئيس محترم كميسيون بودجه و ديگر اعضاي كميسيون بخاطر برگزاري مرتب و منظم جلسات بررسي لوايح و همچنين از شهرداري به جهت همكاري با شورا در اين زمينه قدرداني كنم.
 
شمشیربند سپس ورود شورا به دستور جلسه را اعلام کرد.

کوروش یوسفی ساداتی رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و حقوقی شورای اسلامی شهر ساری:
تغییرات لایحه عوارض و بهای خدمات شهرداری در سال 99 نسبت به سال قبل ناچیز بوده است

کوروش یوسفی ساداتی رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و حقوقی شورای اسلامی شهر ساری در این جلسه با بیان اینکه برابر قانون لایحه عوارض و بهای خدمات شهرداری ساری باید تا 15 بهمن ماه به تصویب شورای اسلامی شهر رسیده و به فرمانداری ارسال شود ، از اعضای شورا که در سلسله جلسات بررسی این لایحه در دو هفته اخیر مشارکتی فعال داشته اند، تشکر کرد.

وی افزود: لایحه عوارض و بهای خدمات سال 99 شهرداری ساری به نسبت سال قبل تغییرات کمی داشته است.

علی اکبر زلیکانی نائب رئیس شورای اسلامی شهر ساری:
اتکا صرف به درآمدهای ناپایدار فشار بر شهروندان را افزایش می دهد

علی اکبر زلیکانی نائب رئیس شورای اسلامی شهر ساری با بیان اینکه نگاه درآمدی به موضوع تراکم با سیاست های کلی مدیریت شهری ساری در یک راستا قرار دارد، گفت: به واقع در آینده ما بر این مبنا از طرف مردم قضاوت خواهیم شد.

وی به کاهش میزان ساخت و سازها در شهر اشاره کرد و گفت: این موضوع ناشی از مشکلات اقتصادی حاکم بر کشور است. ساخت و سازها با کسب و کار مردم در ارتباط مستقیم قرار دارد. متأسفانه نگاه شهرداری در حوزه تراکم صرفاً درآمدی است که یک اشکال بزرگ محسوب می شود.

زلیکانی ادامه داد: ما بعنوان اعضای شورای شهر علاوه بر توجه به موضوعات درآمدی شهرداری باید منافع مردم را هم در نظر بگیریم و اگر این گونه نباشد قطعاً اقشاری در جامعه آسیب می بینند. البته بنده با نگاه طبقه بندی اقشار کاملاً مخالفم چرا که این نوع نگاه را صرفاً انتخاباتی و تبلیغاتی می دانم. البته ممکن است نگاه سختگیرانه همکارانم برای اجرای ضوابط و مقررات باشد که بنده هم بر اجرای درست ضوابط طرح جامع و طرح های تفصیلی تأکید دارم چون قطعاً به ارتقای سطح کیفیت زندگی کمک خواهد کرد.

وی با تأکید بر اینکه نگاه شهرداری ساری به موضوع تراکم در تعرفه عوارض و بهای خدمات سال 99 خود تک بعدی و درآمدی است، گفت: این نگاه سرمایه دار و سازنده را از شهر ساری فراری می دهد و طبعاً آنها برای سرمایه گذاری به شهرهای دیگر استان خواهند رفت و به همین راحتی چنین ظرفیت های مهمی را از دست خواهیم داد.

نائب رئیس شورای اسلامی شهر ساری افزود: ما شاهد اعتراضات مردم و سازندگان نسبت به برخی تصمیمات هستیم و مراجعات متعدد در این زمینه نشان می دهد که یک جای کار ما ایراد دارد. اگر در شهرداری اراده محکمی برای جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز و خلاف ضوابط وجود داشته باشد، دیگر حتی یک آجر هم روی آجر گذاشته نخواهد شد اما صرف نگاه درآمدی به مقوله ساخت و سازها نیز به بروز تخلفات در این حوزه دامن می زند.

وی با انتقاد از عدم توجه شهرداری به درآمدهای پایدار گفت: تمام درآمدهای شهرداری از محل تخلفات ساختمانی شهروندان اعم عوارض پذیره، عوارض تراکم و موضوعاتی از این دست همگی ناپایدار محسوب می شوند. من هفت سال است که فریاد می زنم شهرداری باید به سمت کسب درآمدهای پایدار برود اما متأسفانه می بینم در تعرفه عوارض و بهای خدمات هرگز به این موضوع توجهی نشده است.

قاسم قاسمی عضو شورای اسلامی شهر ساری:
تعرفه عوارض تراکم مازاد باید اصلاح شود

قاسم قاسمی عضو شورای اسلامی شهر ساری در جریان این جلسه گفت: بعد از اینکه در اردیبهشت ماه سال 95 طرح جامع شهرداری ساری ابلاغ شد، قاعدتاً رویه حاکم بر طرح جامع قبلی در خصوص تراکم ها باطل گردید. اینکه در حال حاضر به آن تراکم به عنوان تراکم پایه استناد شود، صحیح نیست.

وی افزود: دریافت مبلغی مازاد بر تراکم پایه بدلیل اختلاف بین تراکم طرح تفصیلی مصوب سال 85 و طرح جامع سال 95 از شهروندان قطعاً تخلف است چرا که طرح جامع ابلاغی سال 95 همه چیز را مشخص نموده است.

قاسمی تأکید کرد: نباید از مودی مبلغی را بابت اختلاف بین تراکم مازاد و تراکم پایه دریافت کنیم.

گفتنی است، دیگر اعضای شورا نیز نقطه نظرات خود را پیرامون فصل های مختلف لایحه تعرفه عوارض و بهای خدمات شال 99 شهرداری خصوصاً بندهایی که با منافع و مصالح شهروندان ارتباط بیشتری داشت، بیان کردند. ضمناً کوروش یوسفی بعنوان رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و حقوقی شورا در پایان جلسه طی گفتگویی ماحصل این جلسه را اعلام نمود و از تصویب این لایحه با اعمال تغییراتی خبر داد.

 

گالری تصاویر

افزودن دیدگاه
متن بالا را در زیر وارد کنید