|1401/02/26 - 26 اردیبهشت 1401
کد خبر : 333827 دی 1397

خلاقیت و ابتکار برای ایجاد درآمد پایدار در شهرداری وجود ندارد

مگر می شود 90 درصد بودجه یک سازمان صرف هزینه های جاری شود؟!

رییس کمیسیون بودجه و حقوقی شوراي اسلامي شهر ساري یکی از انتقادات به شهرداری ساری در سنوات گذشته را وجود ابهامات در بودجه سالیانه آن دانسته و گفت: تدوین صحیح بودجه در هر سازمان یا نهادی یکی از شاخص های اصلی دستیابی به اهداف کلان آن سازمان است زيرا اگر بودجه به عنوان موتور محركه سازمان با نگاه کارشناسی و اشراف به ضرورت ها تدوین نگردد می تواند به آفتی بزرگ تبدیل گردیده و منابع مالی بسیاری را هدر دهد.

 

رییس کمیسیون بودجه و حقوقی شوراي اسلامي شهر ساري یکی از انتقادات به شهرداری ساری در سنوات گذشته را وجود ابهامات در بودجه سالیانه آن دانسته و گفت: تدوین صحیح بودجه در هر سازمان یا نهادی یکی از شاخص های اصلی دستیابی به اهداف  کلان آن سازمان است زيرا اگر بودجه به عنوان موتور محركه سازمان با نگاه کارشناسی و اشراف به ضرورت ها  تدوین نگردد می تواند به آفتی بزرگ تبدیل گردیده و منابع مالی بسیاری را هدر دهد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شورای اسلامی شهر ساری، قاسم قاسمی كه با توجه به فرارسيدن فصل تدوين بودجه شهرداريهاي سراسر كشور ، پيرامون الزامات تدوين بودجه شهرداري ساري سخن مي گفت ، ترسیم چشم انداز و داشتن برنامه ی عملیاتی جهت تحقق اهداف ترسیم شده توسط شهرداری و سازمان های تابعه را لازمه ی تنظیم بودجه سال آتی عنوان كرد و اذعان داشت: متاسفانه شهرداری های سراسر کشور اقدام به تدوین برنامه استراتژیک بلند مدت می نمایند اما عملا این برنامه ها فاقد کارآیی لازم در اجرا بوده و بیشتر جنبه ی سمبلیک دارد.

سخنگوی شورای اسلامی شهر ساری  به برگزاری جلسات مکرر با مدیریت طرح و برنامه شهرداری  در خصوص تدوین برنامه اشاره کرد و گفت: برنامه ی پنج ساله اول شهرداری ساری به پایان رسیده و شهرداری باید هر چه سریعتر نسبت به تدوین برنامه پنج ساله دوم خود اقدام نماید اما قبل از آن می بایست میزان دستیابی به اهداف در برنامه اول بررسی و پس از شناسایی نقاط قوت و ضعف و پیوند آن با نیازهای امروز مدیریت شهری، برنامه پنج ساله دوم تدوین گردد.

قاسمی یکی از نیازهای امروز مدیریت شهری را تمرکز بر ایجاد منابع درآمدي پایدار دانسته و تاكيد كرد : آن چیزی که در شهرداری ساری و سازمان های تابعه ی آن تقریبا مشاهده نمی شود خلاقیت و ابتکار در ایجاد منابع پایدار است. به عنوان مثال، موضوع طراحی زنجیره  تامین، فروش و توزیع میوه شهر ساری مدت هاست که در بلاتکلیفی به سر می برد چون ظاهرا اراده ای برای به ثمر رساندن آن در شهرداری وجود ندارد.

وی با اشاره به وجود قابليتهاي متعدد گردشگري در مازندران تصریح کرد: استان ما می‌تواند با محوریت شهرداری ساری به عنوان پایلوت طرحهاي درآمدزاي گردشگری کشور قرار گیرد و تجربه خوبي را در زمينه امكان دستيابي به درآمد پايدار به دست دهد .

 قاسمي تدوین سند جامع گردشگری مازندران با توجه به ظرفیت‌های موجود از قبیل دریا، جنگل، کوه‌ها، رودخانه‌ها، تالاب‌ها و نیز  استفاده صحیح از امکانات اقامتی استان و شناسایی آن‌ها، برقراری سیستم صحیح حمل و نقل، ارائه برنامه مناسب برای تورهای گردشگری ساری و استان خصوصا براي تورسيم شهري ، ایجاد مشوق‌های گردشگری در قالب استفاده از ظرفیت‌ کشتی‌های مسافرتی، تله‌کابین و پارک‌های جنگلی را از فرصت هایی بر شمرد که می‌تواند درآمد بسیار بالایی را برای شهرداری ساری احیا نماید.

رییس کمیسیون بودجه در بخش دیگری از سخنان خود با انتقاد از رشد هزینه های جاری شهرداری و برخي از سازمان های تابعه ، عدم انضباط مالی در بعضي قسمت ها را آفت این روزهای شهرداری عنوان كرد و یادآور شد: سازمانی که بیش از 90 درصد بودجه ی آن به مصارف جاری اختصاص می یابد چگونه قادر خواهد بود اهداف کلان سازمان خود را محقق کند؟! همکاران ما در شهرداری باید بدانند که لایحه پیشنهادی آنها در خصوص بودجه سال ۹۸ می بایست کاملا انقباضی و توام با کاهش جدی هزینه های جاری و غیرضروری باشد زیرا اعضاء شورا با توجه به مشکلات اقتصادی که کل کشور را در بر گرفته، بر رعایت دو اصل اشاره شده وحدت نظر دارند.

نائب رئیس مرکز پژوهش های شورا در ادامه از اجرای طرح نظام جامع مدیریت شهری مبتنی بر سیستم‌های هوشمند و بدون دخالت افراد در شهرداری به عنوان یکی از برنامه های سال آینده اشاره كرد و افزود: معتقدم اجراي اين طرح بويژه توسعه و تسهيل خدمات غيرحضوري می‌تواند به انضباط اخلاقی، اداری، مالی و فرهنگی شهرداری کمک کند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود سیاست شوراي شهر ساري در تصویب لایحه ی عوارض سال ۹۸ را عدم افزایش آن در سال جدید عنوان نمود. قاسمی با بیان این مطلب که در تدوین لایحه ی عوارض سال آتی ساعت ها کار کارشناسی صورت گرفته افزود : امسال برای اولین بار توانستیم مصوبه هیئت محترم تطبیق را برای لایحه ی عوارض سال ۹۷ دریافت کنیم و مجدانه در تلاشیم تا با رعایت موازین قانونی و حقوق شهروندی، نظارت لازم را نسبت به اخذ عادلانه ی عوارض بر اساس تقسیمات منطقه ای در سال آینده  بعمل آوریم.

افزودن دیدگاه
متن بالا را در زیر وارد کنید