|1400/09/16 - 16 آذر 1400
کد خبر : 330615 آذر 1397

در جلسه ای با حضور معاونان و مدیران شهرداری ساری؛

علی اکبر زلیکانی: ما شورای شهر هستیم نه شورای شهرداری/ تفکر عدم تمرکززدایی در شهرداری غلط است و باید در آن تجدید نظر شود

جلسه کمیسیون عمران و فنی شورای اسلامی شهر ساری به منظور بررسی مشکلات حال حاضر واحدهای مختلف شهرداری ساری تشکیل شد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شورای اسلامی شهر ساری، در این جلسه که صبح یکشنبه 11 آذرماه 97 به ریاست علی اکبر زلیکانی و با حضور سید علی آقامیری عضو شورا، فرزانه معاون شهرسازی و امور مناطق شهرداری، معیل معاون خدمات شهری، شهرداران مناطق سه گانه، مدیران عامل سازمان های تابعه و مسئول سامانه 137 شهرداری ساری برگزار شد، مشکلات، موانع و راهکارهای پیش روی این نهاد مورد بررسی قرار گرفت.

علی اکبر زلیکانی رئیس کمیسیون عمران و فنی شورای اسلامی شهر ساری:
ما شورای شهر هستیم نه شورای شهرداری/ تفکر عدم تمرکززدایی در شهرداری غلط است و باید در آن تجدید نظر شود

علی اکبر زلیکانی رئیس کمیسیون عمران و فنی شورای اسلامی شهر ساری با بیان اینکه جلسه حاضر به منظور شناسایی و بررسی آسیب ها و مشکلات در شهرداری تشکیل شده است، گفت: هماهنگی هرچه بهتر میان مدیران شهرداری و بکارگیری مناسب از نیروها چیزی است که امروز بیش از هر زمان دیگری به آن نیاز داریم.

وی با انتقاد از برخی مدیران شهرداری و فرار آنها از پاسخگویی گفت: متأسفانه عده ای در زمان افتتاح پروژه ها حضور پررنگی دارند اما در زمانی که شهرداری با شرایط نامناسبی مواجه شده از همان مدیران هیچ خبری نیست.

زلیکانی با بیان اینکه از مسئول سامانه 137 شهرداری بعنوان پل ارتباطی بین مردم و شهروندان دعوت نموده ایم تا ارتباطات کاری مدیران شهرداری با این سامانه را بهبود بخشیم، افزود: در حال حاضر مسئول سامانه 137 نمی داند پیگیری برخی از گزارشات مردمی را باید با کدام مسئول در شهرداری هماهنگ کند.

وی اذعان داشت: ممکن است برخی از درخواست ها و گزارشات مردم در قالب اختیارات و وظایف مدیریت شهری نباشد اما از آنجایی که ما شورای شهر هستیم نه شورای شهرداری، این موضوعات باید با تهیه ساز و کاری مناسب به شورا انتقال یابد تا ما بعنوان نمایندگان مردم در پارلمان شهری از دستگاه های خدمات رسان آنها را مطالبه کنیم.

نائب رئیس شورای اسلامی شهر ساری ادامه داد: سامانه 137 علاوه بر دریافت گزارشات شهروندان، در حوزه گزارشات پرسنل مجموعه شهرداری همچون موضوعات مربوط به معیشت خانواده شاغلین در شهرداری نیز می تواند نقش آفرینی کند و در این خصوص نیز باید ساز و کاری تهیه شود.

وی با ابراز نگرانی از وضعیت کنونی شهرداری ساری گفت: متأسفانه شهرداران مناطق از پروژه هایی که در بودجه مصوب سال 97 گنجانده شده هیچ اطلاعی ندارند. خواهشم این است شهرداری منبعد هیچ پروژه ای را بدون هماهنگی شهرداران مناطق سه گانه آغاز نکند.

زلیکانی با انتقاد از عدم آگاهی و اطلاع شهرداران مناطق سه گانه ساری از پروژه های در دست اقدام شهرداری و همچنین صورت وضعیت های آنها گفت: درخواستم از شهرداران مناطق نیز این است پیگیر پروژه های مصوب شورا در محدوده خود باشند و در مکاتبه های خود با شهرداری رسماً عدم اجرای برخی از آنها را پیگیری نموده و رونوشتی از آنها را نیز به شورا ارسال نمایند.

وی همچنین از مدیران عامل سازمان های تابعه شهرداری که در جلسه حضور داشتند نیز خواست انجام هرگونه فعالیت در سطح شهر را با هماهنگی شهرداران مناطق به انجام برسانند.

رئیس کمیسیون عمران و فنی شورای اسلامی شهر ساری به انتقاد از تمرکزگرایی شهرداری ساری در مدیریت امور پرداخت و افزود: این تمرکز باید زدوده شود و این تفکر که نباید تمرکززدایی صورت گیرد غلط است و باید در آن تجدید نظر شود.

وی با بیان اینکه در جلسه سی و چهارم شورای شهر که دهم آذر ماه برگزار شد نسبت به وضعیت سازمان عمران اعلام خطر نموده ام، افزود: این سازمان حال مجموعه مدیریت شهری را بد کرده است و جای تأسف دارد که در چنین جلسه مهمی مدیرعامل یا نماینده ای از ایشان حضور ندارد.

سید علی آقامیری عضو هیأت رئیسه شورای اسلامی شهر ساری:
باید با کسانی که در مسیر خدمت به مردم کوتاهی می کنند برخورد کرد

سید علی آقامیری عضو هیأت رئیسه شورای اسلامی شهر ساری با بیان اینکه شهرداری به لحاظ مالی با وضعیت اسفناکی مواجه است اظهار داشت: در چنین شرایطی تنها چیزی که می تواند از دغدغه ما و مردم کمک کند، نزدیک تر شدن مسئولان به یکدیگر است.

وی افزود: ای کاش آقای شهردار هم در این جلسه حاضر بود تا مسائل و مشکلات شهرداری با حضور ایشان بررسی می شد و اینجا باید عنوان کنم متأسفانه شهرداری جزیره ای اداره می شود و بخش اعظمی از مشکلات امروز آن ناشی از عدم هماهنگی نیروهای زیر مجموعه با مدیران متبوع شان است.

آقامیری با بیان اینکه متأسفانه شورای شهر تبدیل به شورای شهرداری شده است، بر پاسخگویی دستگاه های خدمات رسان به شورا تأکید کرد و اذعان داشت: هماهنگی مجموعه مدیریت شهری با دستگاه های شهرستانی و استانی باید شکل بگیرد.

وی خواستار برگزاری منظم اینگونه جلسات شد و ادامه داد: در این جلسات نقاط ضعف بهتر و بیشتر شناسی می شوند و معتقدم با افرادی که در حوزه کاری شان کوتاهی می کنند باید برخورد کرد چرا که در مسیر خدمت به مردم با کسی تعارف نداریم.

عبدالحمید فرزانه معاون شهرسازی و امور مناطق شهرداری ساری:
تمام شهرداری های کشور با متوقف کردن پروژه های عمرانی، اولویت را به پرداخت حقوق پرسنل داده اند

عبدالحمید فرزانه معاون شهرسازی و امور مناطق شهرداری ساری با ابراز خرسندی از اینکه پس از گذشت 19 سال از زمان آغاز بکار شورای شهر چنین جلسه ای تشکیل شده است، اظهار داشت: دغدغه شورای محترم در خصوص عدم بکارگیری نیروها در شهرداری کاملاً بجا و درست است و این در حالی است که در شهرداری تنها مدیران هستند که در جهت به ثمر نشستن برنامه ها تلاش می کنند.

وی با برشمردن مشکلاتی که شهرداری ساری با آنها روبروست گفت: بر اساس دسته بندی که بنده انجام دادم، مشکلات فنی، مالی، شهرسازی، خدمات شهری، فرهنگی و اجتماعی، سازمان ها و شهرداری های مناطق از جمله آنها هستند که برگزاری این جلسه برای بررسی همین موضوعات است.

معاون شهرسازی و امور مناطق شهرداری ساری با بیان اینکه 1148 شهرداری در کشور امروز با بحران مالی مواجه هستند، افزود: بنده اطلاع دقیق دارم که همه این شهرداری ها پروژه های عمرانی خود را متوقف نموده و اعلام کرده اند اولویت در پرداخت حقوق پرسنل است.

وی ادامه داد: شهرداری در بدنه و درون خود مشکلی ندارد و در حال کسب درآمد است اما امروز سازمان های تابعه به دغدغه ما تبدیل شده اند جایی که از 10 سازمان فقط 4 سازمان ماهیانه خودشان حقوق و دستمزد پرسنل را پرداخت می کنند و مابقی با استقراض از شهرداری به انجام این مهم می پردازند.

فرزانه در خصوص شهرداری های مناطق ساری نیز گفت: از سال 1389 شهرداری های مناطق در ساری شکل گرفتند و از همان زمان نیز اختیاراتم را به عنوان معاون شهرسازی به شهرداران تفویض کردم.

ناصر معیل معاون خدمات شهری شهرداری ساری:
سامانه 137 شهرداری در حال سر و سامان گرفتن است

ناصر معیل معاون خدمات شهری شهرداری ساری در این جلسه با بیان اینکه سامانه 137 برای افزایش رضایتمندی شهروندان از مجموعه مدیریت شهری افتتاح شده اظهار داشت: شاید تصور شورای محترم این است که در این زمینه کوتاهی هایی صورت گرفته اما بحمدلله با ورود آقای منتظر این سامانه در حال سر و شکل گرفتن است.

وی افزود: چیزی که شهروندان را بدبین می کند عدم رسیدگی به گزارشات و خواسته های عمرانی آنهاست اما شهرداران مناطق هم که من باخبرم از صبح تا پاسی از شب در حال تلاش برای رفع مشکلات هستند و تا جایی که امکانات به آنها اجازه دهد خواسته های شهروندان را به اجابت می رسانند.

معیل بر پیگیری ویژه درخواست های شهروندان تأکید و خاطرنشان کرد: پاسخگویی به خواسته ها و اعلام نتیجه پیگیری ها به شهروندان می تواند به افزایش سطح رضایتمندی آنان کمک کند.

اظهار نظرات مدیران شهرداری ساری؛

معصومی رئیس دفتر فنی شهرداری ساری با بیان اینکه سامانه 137 برای فوریت هاست، گفت: ما در زمان تدوین و جمع بندی بودجه سال از شهرداران مناطق آمار و اطلاعات شان را دریافت کرده و خواسته هایشان را می شنویم و در کمیسیون بودجه ای که در شهرداری داریم اعلام نیاز آنها را به دقت مورد بررسی قرار می دهیم.

وی تأکید کرد: فرآیند انتخاب پیمانکاران، تأمین منابع اعتباری و نظارت بر عدم خروج از ردیف های بودجه ای بر عهده دفتر فنی است.

در این جلسه شهرداران مناطق سه گانه ساری نیز به بیان نظرات و دیدگاه های خود پرداختند.

مصطفی احمدی فولادی شهردار منطقه یک در خصوص راه های ارتباط با شهروندان جهت دریافت گزارشات گفت: علاوه بر مراجعات حضوری، در بحث غیر حضوری نیز از طریق معاونین و مدیران واحدها در منطقه، شبکه های اجتماعی، روابط عمومی منطقه از مشکلات با خبر می شویم و یکی از این راه ها نیز سامانه 137 است.

محمدحسین قبادی شهردار منطقه 2 ساری با بیان اینکه در 3 ماهه اخیر که مسئولیت شهرداری منطقه را بر عهده گرفته حدود 21 میلیارد تومان درآمد کسب نموده است، گفت: همه این درآمدها به شهرداری اختصاص می یابد و جالب توجه این است که در طول این سه ماه مجموع دریافتی ما از شهرداری مرکزی تنها 30 میلیون تومان بوده می باشد!

مهدی کرمی شهردار منطقه سه ساری نیز با بیان اینکه اختیارات مان محدود است، گفت: ما در حوزه فنی اختیاری نداریم و همه اختیارات بر عهده معاونت فنی است و حتی ما در انتخاب پیمانکاران در اجرای پروژه ها نیز نقشی نداریم.

مدیران عامل سازمان های تابعه شهرداری ساری نیز در این جلسه نقطه نظرات خود را ارائه دادند که برخی از پیشنهادات مطروحه توسط آنها به منظور پیشبرد امور در شهرداری به شرح زیر است:

1- کمیسیون معاملات متوسط که سقف آن تا 250 میلیون تومان است، در شهرداری های مناطق اتفاق بیفتد.
2- به منظور رسیدگی بهتر به درخواست های عمرانی شهروندان، واحد عمران در سامانه 137 مستقر گردد.
3- پرداخت ها در شهرداری تا سقفی معین به شهرداران مناطق واگذار شود.
4- عوارض مربوط به سازمان ها همچون فضای سبز و خدمات آتش نشانی که در شهرداری های مناطق از شهروندان دریافت می شود، به سازمان ها اختصاص یابد.
5- شهرداری های مناطق هرگونه اقدام در حوزه زیباسازی را با هماهنگی واحد زیبازی شهرداری انجام دهند.

منتظر مسئول سامانه 137 شهرداری ساری:
این سامانه در اولویت کاری برخی از مدیران شهرداری قرار ندارد

سینا منتظر مسئول سامانه 137 شهرداری ساری نیز در این جلسه با بیان اینکه با وجود راه اندازی این سامانه از سال 91 اما هنوز جایگاه مهم آن برای مدیران شهرداری ناشناخته است، افزود: اعتمادسازی، رضایت شهروندی و افزایش مشارکت مردم از جمله اهداف تأسیس سامانه است که باید در راستای تحقق آنها تلاش کنیم.

وی با باین اینکه سامانه 137 بسیار کم هزینه است اما خروجی های قابل توجهی دارد، افزود: در این سامانه دریافت، ثبت، ارجاع و پیگیری گزارشات کاملاً الکترونیکی است.

منتظر سپس به انتقاد از عدم توجه برخی مدیران شهرداری ساری به سامانه 137 پرداخت و افزود: به نظرم این سامانه در اولویت کاری برخی از مدیران شهرداری قرار ندارد و حتی کم کاری هایی نیز در بعضی واحدها از جمله کنترل و نظارت برخی از مناطق صورت می گیرد.

گفتنی است، در پایان اکثریت حاضران بر برگزاری منظم و مداوم این جلسات تأکید و آقای زمان اصغری دبیر کمیسیون عمران و فنی شورا بعنوان دبیر این جلسات انتخاب شد.

گالری تصاویر

افزودن دیدگاه
متن بالا را در زیر وارد کنید