|1399/11/04 - 4 بهمن 1399
کد خبر : 32199 تیر 1397فرهنگی اجتماعی

در جلسه ای با حضور نمایندگان بنیاد نخبگان استان مازندران تأکید شد:

سامانه خرید آنلاین میوه شهر ساری بهترین فرصت برای سازمان میادین میوه و تره بار برای رسیدن به درآمد پایدار است

جلسه بررسی طرح سامانه خرید آنلاین میوه شهر ساری در شورای اسلامی شهر برگزار شد.

 

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شورای اسلامی شهر ساری، در این جلسه که با حضور آقایان مدینه، قاسمی و شمشیربند اعضای شورا، معیل معاون خدمات شهری شهرداری، معینی مدیرعامل سازمان میادین میوه و تره بار شهرداری و نمایندگان بنیاد ملی نخبگان استان مازندران برگزار شد، چگونگی طراحی و اجرای سامانه خرید آنلاین میوه شهر ساری مورد بررسی قرار گرفت.


سید مسعود مدينه رئیس شورای شهر ساری:
سامانه خرید آنلاین میوه شهر ساری بهترین فرصت برای سازمان میادین میوه و تره بار برای رسیدن به درآمد پایدار است

سید مسعود مدينه رئیس شورای اسلامی شهر ساری در این جلسه با بیان اینکه مرکز پژوهش ها، اسناد و مطالعات شهری شورا روی برخی طرح های ضروری از جمله بحث سازماندهی تهیه و عرضه کار کرده است، در خصوص طرح سامانه خرید آنلاین میوه شهر ساری اظهار داشت: می خواهیم این سامانه را راه اندازی کنیم. چون در سطح شهرستان میوه ها از شهر تهیه می شود. این امر بسیار ضرورت دارد. چرخ تأمین سازماندهی شده است. اين اتفاق آن قدر اهميت دارد كه به سرعت بين شهروندان و خصوصاً طبقات خاص مثل دانشجويان متداول خواهد شد. اگر كار را جدي بگيريم نفع بزرگي خواهيم برد ضمن اينكه فرد پيش قدم در هر زمينه اي امتيازاتي خواهد داشت.

وی با اشاره به اینکه با ورود این سامانه طبیعتاً دست فروشان با مشکلاتی مواجه خواهند شد، افزود: وقتي بحث اشتغال پيش مي آيد شوراي شهر بايد با ملاحظه برخورد كند مثلاً نمي توان دست فروشي را نفي كرد. از طرفي بايد طيف مشتريان سامانه آنلاين خريد ميوه را هم در نظر گرفت.

مدینه با بیان اینکه در اتوبان شهید همت تهران موضوع اَلو ميوه تبليغ مي شود، تصریح کرد: نمونه این کار مي تواند در ساري اجرا شود همانطور كه سامانه آنلاین درخواست خودرو تا روستاها هم رسيده، سامانه آنلاین خرید میوه هم مي تواند در شهرستان جا بیفتد خصوصاً اگر از افراد متخصص در طراحی استفاده شود.

رئیس شورای اسلامی شهر ساری افزود: بخش عمده ای از مایحتاج زندگی مردم می تواند از طریق سازمان میادین میوه و تره بار شهرداری تأمین شود. هر مقدار تراکنش در این طرح صورت گیرد، از میزان تردد و ترافیک در سطح شهر کم می شود و این یعنی بازدهي بالای اقتصادی ضمن اينكه مخاطب اقتصادي فراهم خواهد كرد.

وی با تأکید بر اینکه مي توان به سازمان ميادين نگاه نظارتي داشت، اعتبار در بازار را مهم تر از سرمایه دانست و افزود: در يك روز رقم بزرگي از ميوه در ساري خريد و فروش مي شود. اين عدد بيش از سرمايه به اعتبار نياز دارد. البته بايد در اين زمينه بيشتر بحث كرد و جلسات تخصصي برگزار نمود. هرجا موضوع كسب و كار مطرح است بايد فكر و وقت گذاشت و اعتماد و اعتقاد به طرح نيز از عوامل موفقيت است. 

مدینه با اشاره به نامگذاری سال جاری به "حمايت از كالاي ايراني" از سوی مقام معظم رهبري اذعان داشت: معظم له روي استارت آپ ها تأكيد داشتند لذا به مصداق آیه "حاسبو قبل اَن تحاسبو" اگر در این برنامه ریزی ها كوتاهی كنيم از قافله باز خواهیم ماند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: به نظرم اين حق سازمان ميادين میوه و تره بار است كه از اين فرصت بهره برداري كند و قدم بزرگی به سوی رسیدن به درآمد پایدار بردارد ضمن اينكه اين طرح به نفع مردم نيز هست و لذا با تمام توان از آن حمایت و پشتیبانی خواهیم کرد.

قاسم قاسمی رئیس کمیسیون طرح و برنامه شورا:
ساده سازی فرآيند فروش و ارزان نمودن ميوه و تره بار از اهداف اصلي سامانه آنلاین خرید میوه شهر ساری است

قاسم قاسمی رئیس کمیسیون طرح و برنامه شورای اسلامی شهر ساری با بیان اینکه این کمیسیون از مدت ها قبل در حال بررسی طرح سامانه خرید آنلاین میوه شهر ساری می باشد، بر تسریع در روند طراحی و بهره برداری از این سامانه تأکید کرد و افزود: هدف از اینکه می گوییم زمان را از دست ندهیم این است که تعاملات منطقی و سریع شکل بگیرد تا با تأمین كنندگان هماهنگ شویم.

وی با اشاره به اینکه به طور طبیعی بخشی از این کار بر دوش شهرداری خواهد بود، اذعان داشت: باید معلوم شود که شورا چه کمکی می تواند در این طرح انجام دهد تا به نحو مطلوبی ایفای نقش نماییم.

قاسمی صادرات محصولات را چشم انداز اين طرح مهم عنوان کرد و افزود: در نقطه صفر اما بايد از تأمين داخلي شروع كنيم و اين امر اجتناب ناپذير است. هدف ما تقويت سازمان ميادين هست و اگر قرار است اين سازمان تقويت شود بايد طرحي نو ارائه كرد.

وی اضافه کرد: ما اين توان را در مديرعامل سازمان ديديم و به همين دليل طرح را از سازمان ميادين میوه و تره بار شروع كرديم وگرنه سراغ سازمان ديگري مي رفتيم. ساده سازي فرآيند فروش و ارزان نمودن ميوه و تره بار از اهداف اصلي اين پروژه است.

رئیس کمیسیون طرح و برنامه شورای اسلامی شهر ساری در پایان از نمایندگان بنیاد ملی نخبگان که در جلسه حاضر بودند خواست با سازمان میادین میوه و تره بار شهرداری و فعالان بخش میوه كه در كانكس ها مشغول هستند، جلسات بیشتری بگذارند.

علیجان شمشیربند نماینده شورا در سازمان میادین میوه و تره بار:
در دسترس بودن میوه در مازندران نیاز به خرید اینترنتی میوه را کم می کند

علیجان شمشیربند نماینده شورا در سازمان میادین میوه و تره بار نیز در این جلسه با بیان اینکه طرح تهیه میوه توسط سازمان میادین میوه و تره بار به صورت غیر حضوری قبلاً مطرح شده بود اما عملیاتی نشد، اظهار داشت: حال اگر قرار است این سازمان در تأمين مايحتاج عمومي محور قرار گيرد اين موضوع اول بايد در هيأت مديره سازمان مطرح شود كه آيا اساساً سازمان آمادگي انجام این مهم را دارد يا خير؟

وی با ذکر این نکته که بايد ديد سازمان عملاً چقدر در این خصوص توانمندی دارد، تصریح کرد: مسأله بعدي اين است كه مازندران با ديگر استان ها  متفاوت می باشد. در استان ما ميوه و تره بار خيلي در دسترس هست و به نظر مي رسد نياز به درخواست اينترنتي كم خواهد بود در عین حال، اينكه اين طرح بهانه اي براي تقويت سازمان ميادين ميوه و تره بار شود تا بتواند صادرات انجام دهد، خوب است.

شمشربند همچنین با بیان اینکه ورود به صنف ميوه فروشان چندان آسان نخواهد بود، ابراز امیداواری کرد در این خصوص نیز راهکارهای لازم پیش بینی شود.

ناصر معیل معاون خدمات شهری شهرداری ساری:
بايد سطحي ترين سوال ها و ابهامات در اجرای این طرح مهم را مورد توجه قرار داد

ناصر معیل معاون خدمات شهری شهرداری ساری با استقبال از این طرح اظهار داشت: باید دقت داشت که تکلیف خورده فروشان در بازار چه می شود چرا که بخش اعظم شاغلین در این حوزه با مشکلاتی مواجه خواهند شد. علاوه بر اين تکلیف بازار روز چه مي شود؟ خواه یا ناخواه در اجرای این طرح به بخش هایی آسیب می زنیم اگر برنامه نداشته باشیم این موضوعات تبعات اجتماعی خواهد داشت.

وی با اشاره به اینکه کیفیت میوه در خرید مردم بسیار حائز اهمیت است، اذعان داشت: این را چطور می توان تضمین کرد؟ در سامانه آنلاین درخواست خودرو شايد كيفيت به اين صورت مطرح نباشد ولي در مورد ميوه قطعاً مطرح است چون امروز بحث بهداشت جزو مطالبات مردم می باشد.

معیل افزود: تبعات اسنپ با توجه به تجربه تهران به هيچ جا ضربه نمي زند اما وقتي سازمان میادین میوه و تره بار وارد مي شود هرگونه خرابكاري به حساب مديريت شهري گذاشته خواهد شد لذا بايد سطحي ترين سوال ها و ابهامات را نيز مورد توجه قرار داد.

وی با بیان اینکه از اين طرح هیچ گريزي نیست خاطرنشان کرد: بالاخره بايد به سمت اجراي چنين طرح هایی رفت چون در زندگي روزمره مردم رسوخ مي كند پس اگر تدابير مناسبی برای اجرای آن داشته باشيم براي شهرداري انتفاع مالي و اجتماعي خواهد داشت و در عين حال از مسائل آسيب زا جلوگيري مي شود. معتقدم طرح باید مورد مطالعه دقیق كارشناسان شهرداري قرار گیرد.

نعمت ا... معيني مدیرعامل سازمان میادین میوه و تره بار شهرداری ساری:
اين طرح بعنوان طرح مأخذ مي تواند به ديگر شهرهای مازندران تسري پيدا كند

نعمت ا... معيني مدیرعامل سازمان میادین میوه و تره بار شهرداری ساری نیز در این جلسه با بیان اینکه دير يا زود اين موضوع به سراغ ما خواهد آمد پس چه بهتر كه خودمان به استقبال آن برويم، گفت: ما تجربه تأمين ميوه شب عيد تا  200 تن را داريم كه بدون هرگونه هياهو و طبق برنامه انجام شده است.

وی به اعضای جلسه اطمینان داد که با تمام توان برای اجرای این طرح تلاش خواهد کرد و افزود: اگر به اين جور مسائل اعتقاد نداشتم سازمان را به لحاظ مالي مستقل نمي كردم. معتقدم اين طرح بعنوان طرح مأخذ مي تواند به ديگر شهرها نيز تسري پيدا كند چون در سطح استان به جز شهرداری آمل هيچ شهر ديگري سازمان ميادين میوه و تره بار ندارد.

صاحب جمعی نماینده بنیاد ملی نخبگان استان مازندران:
در سودآوري طرح سامانه آنلاین خرید میوه در ساری هیچ تردیدی نیست

صاحب جمعی نماینده بنیاد ملی نخبگان استان مازندران نیز در دفاع از طرح سامانه آنلاین خرید میوه شهر ساری گفت: قبل از هر اقدامی ابتدا باید ضرورت انجام این قبیل کارها را شناخت که با اظهارات اعضای محترم شورا مبرهن است که این دغدغه در بین این عزیزان برای اجرای طرح وجود دارد.

وی افزود: سازمان میادین میوه و تره بار به لحاظ مالي كاملاً مستقل هست و می تواند کارهای زیادی انجام دهیم. فقط هم نمی تواند در میوه خلاصه شود و حتی سایر مایحتاج را هم می تواند تأمین کند.

صاحب جمعی با اشاره به اینکه عرضه اینترنتی میوه و تره بار در تهران انجام می شود و ساری هم می تواند بهترین گزینه برای شروع این طرح در مازندران باشد، خاطرنشان کرد: در سودآوري این طرح هیچ تردیدی نیست. باعث ایجاد درآمد پایدار می شود. شهرداری می تواند متولی این کار باشد چرا که توان آن را دارد.

وی طراحی، مدیریت و راهبری و بهره برداری از سیستم را سه بخش پیش بینی شده در اجرای سامانه آنلاین خرید میوه در شهر ساری برشمرد و افزود: در فاز اول نحوه تعامل با مخاطبان اصلي مورد توجه قرار می گیرد و بايد با فعالان ميدان ميوه و تره بار، فروشندگان خرد و مغازه داران ارتباط برقرار كرد.

نماینده بنیاد ملی نخبگان استان مازندران با بیان اینکه برای هفته اول چهار جلسه با تأمین کنندگان خواهیم داشت و سپس به ارزیابی نتایج نشست ها خواهیم پرداخت، ابراز امیدواری کرد با همکاری و حمایت همه جانبه مدیریت شهری این طرح مهم در مرکز استان مازندران با موفقیت پیاده سازی شود.

افزودن دیدگاه
متن بالا را در زیر وارد کنید